Lesław Miśkiewicz – drzeworyty

Lesław Miśkiewicz, Bez tytułu, 1987, drzeworyt, 34x34cm (reprodukcja – www.triennial.cracow.pl)

Lesław Miśkiewicz, Bez tytułu, 1987, drzeworyt, 34x34cm (reprodukcja – www.triennial.cracow.pl)

W galerii Oko dla Sztuki w Krakowie, w marcu 2015 roku, miała miejsce wystawa Lesława Miśkiewicza „Oblicza geometrii – drzeworyty i grafiki komputerowe z lat 1986 – 2015”. Zainteresowała mnie szczególnie ta część ekspozycji, poświęcona grafice drzeworytniczej; technice coraz rzadziej dziś stosowanej a zastąpionej w znacznym stopniu przez łatwiejszy w kształtowaniu linoryt.

Lesław Miśkiewicz, w swojej pracy artysty-grafika, upodobał sobie klasyczny drzeworyt. Odbija go, stosując czarną farbę drukarską. Jego grafiki to gra jasności i cienia, czerni oraz bieli i powstających z nich tonowych kontrastów. Dominujące w jego pracach układy geometryczne, mające uporządkowany charakter, znakomicie wpasowują się w strukturę drewna. Rzędy linii, uzyskane poprzez ich częściowe wycięcie i pozostawienie tych drukujących, są wizualnie odbierane przez patrzącego w szerokim zestawie odcieni szarości.

Artysta lubi dzielić płaszczyznę na pół, pionowo lub poziomo, ale czasem także pod pewnym kątem. Kontrastuje obie płaszczyzny wzdłuż tego podziału, stosując odmienną gęstość czerni. Często dzielenia dokonuje za pomocą cienkiej lub grubej linii. Bywa że nie ma fragmentacji lub nie jest tak oczywista, a spokojna tafla obrazu graficznego jest zakłócona jakimś poruszeniem czy dodatkowym kształtem, wkomponowanym w przedstawienie graficzne.

Lesław Miśkiewicz, Bez tytułu, 1993, drzeworyt, 49x34cm (reprodukcja – www.triennial.cracow.pl)

Lesław Miśkiewicz, Bez tytułu, 1993, drzeworyt, 49x34cm (reprodukcja – www.triennial.cracow.pl)

W tworzeniu Lesława Miśkiewicza dostrzec można dwa bieguny postępowania. Artysta korzysta z rozumu i zarazem poddaje się wewnętrznemu prowadzeniu, jak gdyby wpierw planuje, lecz potem już wycina w obrębie tego co zaplanował, porzucając zaprogramowaną racjonalność. Wsłuchując się w siebie, zdaje się wyciągać treści nieuświadomione, sięga po nie z własnej świadomości i ilustruje nimi karty swoich grafik. Twórczemu aktowi towarzyszy stan czystej kontemplacji i jeśli pojawia się jakaś myśl zaburzająca idealny porządek w umyśle, oddaje ją na płycie graficznej, w formie wizualnego szumu, w postaci nieregularnych linii, kropek czy czworokątów. Artysta zdaje się oglądać swoje myśli, emocje i przedstawiać je w drewnianej matrycy, która pełni dla niego rolę zwierciadła, podarowanego przez Naturę,

W tej dwoistości, artysta reprezentuje męski aspekt tworzenia. Poszukując, drążąc, będąc aktywnym, wyciąga to, co najpiękniejsze z żeńskiej połówki tego ruchu, z drewnianej płyty, poddającej się temu działaniu, wizualnie oddającej to, co twórca sobie obmyśli. Owocem takiego współdziałania, kreatora i Natury, jest niezwykła grafika drzeworytnicza.

autor: Sebastian Skowroński (bloger drzeworyt.pl oraz grafikalodzka.pl)

 

Artyści
Lesław Miśkiewicz (ur. 1953). Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom w 1978 roku w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka oraz w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. Od 1977 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, a od 1995 w Instytucie Informatyki Politechniki Łódzkiej. Zajmuje się grafiką i malarstwem.

Autor dziesięciu wystaw indywidualnych. Wziął udział w ponad stu wystawach zbiorowych. Jest laureatem nagród na wystawach międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in: II Nagrody na Międzynarodowym konkursie na grafikę z okazji 1500-lecia urodzin św. Benedykta (1983), II Nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze (1987, 1989, 1996), Nagrody na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1988), Nagrody honorowej na XI Międzynarodowym Biennale Drzeworytu w Bańskiej Bystrzycy (1990) oraz Medalu honorowego na 11. Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi (2002).

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów niemieckich, francuskich, japońskich, kanadyjskich, brytyjskich oraz w muzeach w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Jeleniej Górze, Toruniu.

(za: http://www.triennial.cracow.pl/)

 

 

Galeria wybranych prac Lesława Miśkiewicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *