Tekst do wystawy – Obraz rzeczywisty | Piotr Pasiewicz

Piotr Pasiewicz – Obraz rzeczywisty – 03.03.2017 – Galeria ELart (Łódź), ul. Wschodnia 69

Piotr Pasiewicz – Obraz rzeczywisty – 03.03.2017

 

„Tam gdzie się kończy rysowanie, zaczyna się sztuka” – Piotr Pasiewicz.

Nanoszoną kreskę poprzedza myśl, natomiast czyn jest nierozerwalnie związany z myśleniem. Najpierw pojawia się intencja, która będąc właśnie myślowym pierwiastkiem, konstruuje konkretne działanie. Dlatego obraz sztuki jest długim ciągiem myśli, przepływającym przez twórcę w czasie jego powstawania. Jak wiele duchowej energii jest w pracach Piotra Pasiewicza, można jedynie starać się wyobrazić, oglądając subtelnie „tkane” rysunkowo-malarsko-graficzne kształty. Z tej przyczyny, że delikatne formy odpowiadające poszczególnym myślom, składają się z kreseczek, niezmiernie cieniutkich linii czy kropeczek, które wymagają wielu energetycznych wątków.

Każdy jeden artystyczny obraz jest cenny, gdyż przedstawia fizyczne odbicie wnętrza człowieka, niezwykłej istoty, dążącej do przejawiania się w świecie materialnym. Dla artysty ważne są bezpośrednie narzędzia jakie stosuje, a które łączą jego Duszę z Materią, czyli piórko, pędzel czy tusz i farba. Proces wyrażania się, pojawia się pomiędzy dwoma przeciwstawnymi punktami: myśli i jej przejawiania się w wyobrażeniach twórcy, emocji i jej ciągłej wizualnej interpretacji a także zamysłu i jegoż twórczej realizacji. Dwa bieguny wzrastającej świadomości, które stanowią o nieskończonym działaniu Ducha w Materii, a więc myśli w samym człowieku, jak i najbliższym otoczeniu, w którym się jego jestestwo objawia.

To dlatego, jak twierdzi Piotr Pasiewicz, w tworzeniu towarzyszy mu skupienie i emocjonalny stan, jaki można nazwać rodzajem medytacji. I pomimo że, dzieląc się ze mną swoją optyką, korzysta z określeń, nie oddających stałości ludzkiej psyche, a te nawet sugerują pewną ulotność, dostrzegam w artyście pewien rodzaj wewnętrznego zrozumienia czy inaczej otwierania się na tę skrywaną stronę siebie, która w istocie jest brakującym fragmentem jego własnego Ducha, na przemian zamykanym i uwalnianym z obszaru zbiorowego umysłu, jako ogromnego, nieuświadomionego zbioru myśli, w którym istniejemy my wszyscy.

Na zdjęciu Piotr Pasiewicz z Henrykiem Płóciennikiem w czasie wernisażu do wystawy Obraz rzeczywisty – 03.03.2017 – Galeria ELart (Łódź), ul. Wschodnia 69

Na zdjęciu Piotr Pasiewicz z Henrykiem Płóciennikiem w czasie wernisażu do wystawy Obraz rzeczywisty – 03.03.2017

Artysta wyjaśnia mi swój punkt widzenia kreatywnego działania: „Nad czym się skupiasz, to rośnie”. Inaczej rzeczy objaśniając, na głębszym poziomie egzystencji, zwiększa się łączność Piotra z otoczeniem oraz powiększa stopień wewnętrznej integracji. Są to elementy postrzegania teraźniejszości, które są niezbędne do kontaktowania się z własnym „ja”, bo tylko wtedy jest ono „własne”, kiedy jest pełne i może bez przeszkód wyrażać się w napotykanej przestrzeni. Pełnia bycia oznacza silne zakotwiczenie zarówno po stronie fizyczności, a więc obserwując najbliżej jest to ciało istoty ludzkiej, jak i po stronie duchowej, czyli myśli i związanej z nią siłą kreacji. To wzrastanie, odbywające się w trakcie twórczej pracy, skutkuje odnajdywaniem siebie w tym samym miejscu w poszerzonej perspektywie, której efektem jest coraz to intensywniejszy odbiór wewnętrznej struktury myśli i zapisu bytowania wielu istnień. Jest to tak naprawdę utajona, a więc zupełnie nieznana część świadomości człowieka, bez ustanku podtrzymująca wyparte ludzkie pragnienia, uczucia, życiowe doświadczenia oraz głębokie przemyślenia i zniekształcony obraz wspólnej rzeczywistości. Te ludzkie ślady, charakterystyczne dla wielu niepowtarzalnych jednostek, ukazują się w formie wizualnych skupisk i emocjonalnych kształtów. Postrzegając dzieło artysty w sposób całościowy, buduje to wieloznaczny a jednocześnie oczywisty stan aktualnej, mentalno-fizycznej kondycji człowieka.

Autor: Sebastian Skowroński

Jedna myśl nt. „Tekst do wystawy – Obraz rzeczywisty | Piotr Pasiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *